Rozwód z orzeczeniem o winie
Rozwód to jedno z najbardziej emocjonujących i skomplikowanych wydarzeń w życiu człowieka, zwłaszcza gdy dochodzi do rozstrzygnięcia kwestii winy za rozpad małżeństwa. Decyzja o rozwodzie z orzeczeniem o winie może mieć istotne konsekwencje prawne oraz finansowe. Taki typ rozwodu wpływa m.in. na podział majątku, obowiązek alimentacyjny czy relacje między byłymi małżonkami.

Rozwód z orzeczeniem winy
Rozwód z orzeczeniem winy statystycznie jest rzadziej wybieranym rozwiązaniem. Z reguły małżonkowie, którzy postanowili się rozstać, wybierają jednak rozwód za porozumieniem stron. Jednak bywają rozwody, w których konieczne jest ustalenie i orzeczenie winy. W Polsce najczęściej orzeka się rozwód z winy męża. Według danych statystycznych w 2023 r. z winy męża orzeczono 11% rozwodów. Z kolei z winy żony było to 2% wszystkich spraw.
Rozwód z orzeczeniem to zdecydowanie dłuższy proces, często bardzo stresujący dla obu stron.
Istnieją 3 warianty rozwodu z orzeczeniem winy:
- Wyłączna wina męża.
- Wyłączna wina żony.
- Wina obu stron.
Rozwód z orzeczeniem winy – wady i zalety
Jakie wady, a jakie zalety ma rozwód z orzeczeniem winy? Kiedy warto zdecydować się na taki rodzaj rozwodu? Wiele osób stojących przed obliczem definitywnego zakończenia małżeństwa stawia sobie takie pytania.
Wady rozwodu z orzeczeniem o winie
- Czas. Rozwód z orzeczeniem winy trwa. Konieczne jest tu przeprowadzenie szeregu postępowania dowodowego. Przesłuchuje się świadków, analizuje dokumenty.
- Wysokie koszty rozwodu. Koszty sprawy rozwodowej są stałe. Jednak w przypadku przeciągającego się procesu, koszty również rosną. Do tego dochodzą wydatki na gromadzenie dowodów, zasięganie opinii biegłych itd. Bardzo często w przypadku rozwodu z orzeczeniem winy trzeba wesprzeć się fachową pomocą prawnika.
- Ujawnianie prywatnych spraw w sądzie. By udowodnić winę za rozpad małżeństwa, z reguły na świadków powoływani są członkowie bliższej i dalszej rodziny oraz przyjaciele. Z kolei w trakcie postępowania rozwodowego siłą rzeczy zawsze na forum publiczne trafiają „brudy” rodzinne, co jest raczej mało komfortowe dla obu stron.
- Dużo wyższy poziom stresu. Rozwód z orzeczeniem o winie to ogromna dawka stresu. Dostarcza go konieczność udowadniania publicznie swoich racji, a także wizja ułożenia życia po rozwodzie. Takie rozwiązanie rozwodowe jest również bardzo obciążające i stresogenne dla dzieci.
- Utrudnione relacje obu stron po rozwodzie. ” Szarpanie” się w sądzie o winę, alimenty, podział majątku nie wróży dobrych relacji w życiu po rozwodzie. To zaś utrudnia współpracę chociażby w kwestii wychowywania dzieci.
- Niepewny wyrok. Wyrok z orzeczeniem o winie nie zapadnie, jeśli jedna ze stron nie przedstawi wystarczających dowodów na winę drugiego małżonka. W takim przypadku sąd może orzec winę obu stron lub oddalić powództwo.
Korzyści rozwodu z orzeczeniem o winie
- Satysfakcja moralna. Tak po ludzku, wygrywając sprawę o rozwód, czuje się satysfakcję. Daje to także poczucie sprawiedliwości. Umożliwia też zwyczajne pokazanie światu, że wina za rozpad małżeństwa leżała po drugiej stronie.
- Dodatkowe alimenty. Oprócz alimentów na dzieci możliwe jest też uzyskanie od strony winnej rozpadu małżeństwa alimentów na swoją rzecz. Sąd zasądzi je w sytuacji, gdy sytuacja materialna osoby poszkodowanej będzie gorsza, niż było to za czasów małżeństwa.
- Nierówny podział majątku. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie sąd może zadecydować nierównym podziale majątku. Pod uwagę bierze różny stopień przyczynienia się do zgromadzenia majątku oraz wykonywanie obowiązków względem rodziny.
Rozwód z orzeczeniem o winie a dzieci
Rozwód z orzeczeniem o winie ma szerokie konsekwencje w pożyciu współmałżonków. Jednak relacje pomiędzy rodzicami nie powinny mieć wpływu na ich dzieci. W praktyce jednak różnie to wygląda. Strona niewinna czuje się pokrzywdzona np. zdradą, kłamstwami i innymi czynami, które przyczyniły się do rozpadu małżeństwa. Naturalnym odruchem jest stwierdzenie, że nie pozwoli, by dzieci wychowywała osoba, która posunęła się do takich czynów. Jednak konieczne jest rozgraniczenie relacji mąż-żona i rodzic-dzieci. To, że jedno ze współmałżonków dopuściło się np. zdrady, nie czyni jej czy jego od razu złym rodzicem. Orzeczenie winy w rozwodzie dotyczy tylko i wyłącznie relacji pomiędzy małżonkami.
Sąd orzekając o winie w rozwodzie ma zawsze na uwadze dobro dzieci. Tylko to kryterium waży na tym, co zostanie zasądzone w sprawie opieki nad dziećmi i alimentów.
Rozwód z orzeczeniem o winie a alimenty
Wyrok rozwodowy z orzeczeniem o winie jednego z małżonków daje drugiemu prawo do ubiegania się o alimenty. Nie chodzi tu o alimenty na dzieci, lecz na siebie. Alimenty na dzieci zasądzane są w każdej sprawie rozwodowej w oparciu o ich potrzeby oraz możliwości finansowe rodzica zobowiązanego do ich płacenia.
Alimenty na rzecz żony czy męża sąd zasądza niezależnie od tego, czy dana osoba pracuje i ile zarabia. Wystarczy udowodnić, że spadł standard życia w porównaniu do okresu małżeństwa.
Winny małżonek nie ma prawa ubiegać się o alimenty od współmałżonka, nawet gdyby pozostawał w niedostatku.
Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie
Planując rozwód, z pewnością zastanawiasz się, jak długo sprawa ta może trwać. Standardowo na pierwszą rozprawę rozwodową czeka się kilka miesięcy od złożenie pozwu. Czas ten zależny jest w dużej mierze od obciążenia danego sądu.
Na rozwód z orzeczeniem o winie czekamy zdecydowanie dłużej, niżeli jest to w przypadku rozwodu za zgodą obu stron. Wynika to przede wszystkim z konieczności udowodnienia winy. To zaś ciągnie za sobą potrzebę analizy sytuacji, przesłuchania świadków, zasięgnięcia opinii biegłych. Taki proces może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy.
Czy warto wnosić pozew o rozwód z orzeczeniem winy
Jak widać rozwód z orzeczeniem o winie, ma swoje plusy i minusy. Do tego, czy warto wnosić pozew o taki rozwód, trzeba podejść bardzo indywidualnie i mocno przeanalizować argumenty za i przeciw. Jeśli przesłanką do złożenia pozwu o rozwód z orzeczeniem winy byłaby tylko chęć zemsty czy uzyskania wewnętrznej satysfakcji, wtedy zdecydowanie nie warto wchodzić na tę ścieżkę.
Rozwód z orzeczoną winą nie zmienia alimentów na dzieci, nie wpływa na kontakty z dziećmi ani na powierzenie władzy rodzicielskiej. Uzyskać dzięki takiemu wyrokowi z kolei można alimenty na osobę niewinną rozpadu małżeństwa. Jednakże po drodze liczyć się trzeba z wieloma niedogodnościami, przykrościami, sporą dawką stresu oraz większymi kosztami.
Adwokat w rozwodzie z orzeczeniem winy
Z pomocą dobrego adwokata rozwód z orzeczeniem winy może pójść sprawniej. Jest to osoba, która swoją wiedzą i doświadczeniem pomoże Ci na każdym etapie. Od przygotowania pozwu, pilnowania terminów, przygotowania świadków, aż do reprezentowania na sali sądowej.
W naszej kancelarii na co dzień pomagamy naszym klientom w trudach spraw rozwodowych. Jeśli więc poszukujesz sprawdzonego adwokata do rozwodu w Gliwicach, zapraszamy do Kancelarii Zdanowicz.