Skip to main content

Alimenty na dziecko – kto, kiedy i ile musi płacić

Alimenty na dziecko to temat, który budzi wiele pytań. Często stanowi też źródło konfliktów między rozwodzącymi się rodzicami.

W niniejszym artykule wyjaśniamy:

  • Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów.
  • Jak oblicza się ich wysokość.
  • Jak uzyskać alimenty.
  • Do kiedy trwa obowiązek alimentacyjny

Przedstawiamy również praktyczne wskazówki dotyczące procedur sądowych związanych z alimentami. Podpowiadamy, jak egzekwować należne świadczenia.

rozwód od czego zacząć
Wszystko o alimentach

Kto musi płacić alimenty na dziecko

Przesłanką do ustalenia alimentów na dziecko jest jego niezdolność do samodzielnego utrzymania. Rodzice mają obowiązek zaspokajania potrzeb życiowych swoich dzieci, zarówno rodzonych, jak i przysposobionych. W przypadku rozstania czy rozwodu poziom życia dzieci nie powinien ulec zmianie.

Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa rodzinnego i spoczywa na rodzicach dziecka. Najczęściej alimenty zasądza się w przypadku rozwodu lub rozstania rodziców. Mogą one być przyznane także w innych sytuacjach, np. gdy jedno z rodziców nie dokłada się do utrzymania dziecka.

Obowiązek alimentacyjny dotyczy zarówno ojca, jak i matki dziecka. Wkład każdego rodzica w wychowanie powinien mieć wymiar nie tylko emocjonalny, ale także finansowy. W praktyce oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy rodzic ma ograniczone prawa rodzicielskie, nadal może być zobowiązany do płacenia alimentów.

Co w przypadku, gdy oboje rodzice nie żyją lub nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego? Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego obowiązek alimentacyjny w tym przypadku przechodzi na dziadków z obu stron.

Jak ustala się wysokość alimentów

Wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie. Z zasady nie powinien obniżyć się poziom życia dziecka po rozstaniu rodziców.

Sąd ustalając wysokość alimentów, bierze pod uwagę dwa kluczowe czynniki:

  • Potrzeby dziecka. Obejmują one koszty związane z wyżywieniem, edukacją, leczeniem, dodatkowymi zajęciami, ubraniami, a także rekreacją.
  • Możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica. Tu oceniane są nie tylko faktyczne dochody, ale także potencjalne możliwości zarobkowe. Oznacza to, że sąd może ocenić, czy dany rodzic wykorzystuje swój potencjał zarobkowy w pełni.

Nie ma jednej, sztywnej kwoty alimentów. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Sąd może wziąć pod uwagę m.in. standard życia dziecka przed rozstaniem rodziców oraz sytuację materialną każdej ze stron.

Do kiedy trzeba płacić alimenty

Bardzo często mylnie sądzimy, że alimenty obowiązują do 18 roku życia, lub do 25, jeśli dziecko się uczy. Nie ma ustawowo określonego wieku, do którego rodzic musi płacić alimenty. Obowiązek ten trwa, dopóki dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Oznacza to, że alimenty mogą przysługiwać także dorosłym dzieciom, jeśli np. kontynuują naukę i nie mają własnych dochodów.

Alimenty na dorosłe dziecko – kiedy nadal obowiązują

Alimenty na dorosłe dziecko? Jak i dlaczego? Już wyjaśniamy. Założenie rodziny wiąże się zawsze z koniecznością jej finansowego utrzymania. Ukończenie przez dziecko 18 roku życia, nie kończy bycia rodzicem. Ten związek istnieje do końca życia. Tak więc i tak długo na rodzicach spoczywa obowiązek łożenia na dziecko, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

Rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych wobec dorosłego dziecka, jeśli:

  • Nadal się uczy i nie ma własnych dochodów.
  • Nie jest w stanie podjąć pracy ze względu na stan zdrowia.
  • Znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.

W przypadku dorosłych dzieci sąd może znieść obowiązek alimentacyjny. Następuje to w momencie, gdy uzna, że dziecko nie podejmuje działań zmierzających do uzyskania samodzielności finansowej. Przykładem może być sytuacja, w której pełnoletnie dziecko unika podjęcia pracy lub podejmuje się kolejnych studiów tylko po to, aby nadal otrzymywać alimenty.

Jak złożyć pozew o alimenty?

Jak złożyć pozew o alimenty? Jakie dokumenty trzeba wypełnić? Gdzie złożyć taki pozew?

Pozew składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka. Do pozwu warto dołączyć:

  • Odpis aktu urodzenia dziecka.
  • Dokumenty potwierdzające koszty utrzymania dziecka (rachunki, faktury, zaświadczenia).
  • Informacje o dochodach rodziców (np. PIT, zaświadczenie o zarobkach).
  • Ewentualne dowody na unikanie płacenia alimentów przez drugiego rodzica.

Jak wygląda rozprawa alimentacyjna?

W trakcie rozprawy sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, które analizuje sytuację finansową obu stron oraz potrzeby dziecka. Sąd może przesłuchać strony, świadków, a także zażądać dodatkowych dokumentów, np. zaświadczeń o dochodach.

Często w tego typu sprawach sąd powołuje biegłego, który ocenia realne koszty utrzymania dziecka. Na podstawie zgromadzonych dowodów sąd wydaje wyrok, w którym określa wysokość alimentów.

Co zrobić, gdy drugi rodzic nie płaci alimentów?

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś nie płaci zasądzonych alimentów?

Jeśli rodzic zobowiązany do płacenia alimentów uchyla się od tego obowiązku, można:

  • Skierować sprawę do komornika. Wniosek o egzekucję alimentów składa się u komornika sądowego.
  • Skorzystać z Funduszu Alimentacyjnego. Jeśli egzekucja komornicza jest nieskuteczna, można złożyć wniosek o świadczenia z Funduszu,
  • Wnieść sprawę do sądu o egzekucję należności. Sąd może także nałożyć grzywnę lub inne sankcje.

Jeżeli rodzic unika płatności alimentów przez dłuższy czas, możliwe jest także wystąpienie z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego.

Jak można zmniejszyć lub zwiększyć alimenty na dziecko?

Wysokość alimentów nie jest ustalana raz na zawsze. W każdej chwili można złożyć wniosek o ich podwyższenie lub obniżenie.

Podwyższenie alimentów. Jeśli koszty utrzymania dziecka wzrosły, np. w wyniku choroby, rozpoczęcia nauki w szkole prywatnej lub innych nieprzewidzianych wydatków, można złożyć wniosek o podwyższenie alimentów.

Obniżenie alimentów. Można wnioskować o nie w sytuacji, gdy sytuacja finansowa zobowiązanego rodzica uległa pogorszeniu, np. stracił pracę, doznał wypadku lub założył nową rodzinę i ma kolejne dzieci na utrzymaniu.

Alimenty Gliwice- pomoc prawna

W razie problemów z uzyskaniem alimentów warto skorzystać z pomocy prawnika. Pomoże on w dochodzeniu należnych świadczeń i reprezentacji przed sądem. W naszej kancelarii w Gliwicach zajmujemy się kompleksowo prawem rodzinnym, w tym też alimentami. Jeśli więc szukasz prawnika, by uzyskać lub zmienić wysokość alimentów na dziecko, to zapraszamy do konsultacji.