Skip to main content

Wypadek przy pracy

 

Nikt nie planuje wypadku przy pracy, to oczywiste. Jednak warto wiedzieć, jakie prawa, a jakie obowiązki masz jako pracownik. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie wiążą się z wypadkiem w pracy. W naszej kancelarii znajdziesz specjalistów, którzy są w stanie pomóc w sprawach dotyczących wypadków przy pracy. Pomożemy Ci przejść przez cały proces – od zdarzenia do skutecznego  dochodzeniu rozwiązania.

Przywrócenie do pracy

Co to jest wypadek przy pracy?

Co to jest wypadek przy pracy i kiedy za takie uznaje się zdarzenie? By uznać wypadek przy pracy, muszą zostać spełnione okoliczności tj:

  • Nagłość zdarzenia
  • Przyczyny zewnętrzne
  • Związek z wykonywaną pracą
  • Uraz lub śmierć pracownika.

Może to być np. upadek z wysokości, porażenie prądem, uraz mechaniczny czy zatrucie substancjami chemicznymi.

Definicja wypadku przy pracy została sformułowana w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. 

Kiedy wypadek jest uznawany za wypadek przy pracy

Jak już wspomnieliśmy, by zdarzenie mogło zostać uznane za wypadek przy pracy, muszą zostać spełnione powyższe przesłanki. Elementy te muszą występować łącznie. 

Nagłość zdarzenia: w tym wypadku najczęściej zdarzają się nieścisłości w interpretacji. Nagłe zdarzenie to zdarzenie, które następuje w krótkim czasie. Do zdarzeń nagłych prowadzących do wypadku przy pracy nie zaliczmy chorób zawodowych. Jednak już np. długotrwałe narażanie się na oddziaływanie czynników szkodliwych może być przyczyną sprawczą wypadku przy pracy

Przyczyna zewnętrzna: każdy czynnik zewnętrzny wywołujący szkodliwe skutki. W prostym rozumieniu  jest to wszystko, co bezpośrednio przyczynia się do wystąpienia wypadku przy pracy. Przyczyna zewnętrzna zawsze musi wykraczać poza normy, na które na co dzień jest wystawiony pracownik zgodnie z jego stanowiskiem. Warto też zaznaczyć, że przyczyna zewnętrzna może być przyczyna współistniejącą, a prowadzącą do wypadku przy pracy. Np. długotrwały nadmierny wysiłek lub stres, który mógł spowodować szybkie pogorszenie stanu zdrowia pracownika. 

Związek z pracą: o wypadku przy pracy mówimy, kiedy doszło do niego:

  • Podczas wykonywania zwykłych czynności na polecenie pracodawcy lub przełożonego.
  • Podczas wykonywania przez czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.
  • W czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy. 

Uraz lub śmierć: uraz to uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego. Pojęcie to rozumiane jest dość szeroko. Za uraz uważa się np. skaleczenia, złamania, utrata części ciała, oparzenia czynnikiem termicznym lub zakażenia. Za śmiertelny wypadek przy pracy, uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia zdarzenia.

Podział wypadków przy pracy

Wypadki przy pracy dzielimy na indywidualne i zbiorowe.

Zbiorowy wypadek przy pracy to wypadek, któremu uległy co najmniej 2 osoby.

Podział wypadków przy pracy to także podział ze względu na wagę wydarzeń i ich następstwa. Są to:

  • Ciężki wypadek przy pracy. Jest to wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała np. utrata części ciała, poparzenie, utrata zdolności rozrodczej. Za ciężki wypadek przy pracy uważa się również trwałą chorobę psychiczną czy inną nieuleczalną chorobę.
  • Śmiertelny wypadek przy pracy. Za takowy uważa się każdy wypadek przy pracy, w wyniku którego do 6 miesięcy od wystąpienia zdarzenia nastąpiła śmierć pracownika.

Jakie prawa przysługują poszkodowanemu w wypadku przy pracy

Jeśli doznałeś wypadku przy pracy, masz prawo do:

  • Świadczeń z ZUS, takich jak renta lub zasiłek chorobowy.
  • Świadczenia wyrównawcze.
  • Świadczenia rehabilitacyjne.
  • Odszkodowanie jednorazowe.

Pracownik ma także prawo do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, jeśli wypadek był wynikiem rażącego zaniedbania.

Jeśli zdarzy się, że ZUS lub pracodawca odmówią któregoś ze świadczeń, warto odwołać się od decyzji i zasięgnąć pomocy prawnej.

Wypadek przy pracy z winy pracownika

O winie pracownika w wypadku przy pracy możemy mówić, gdy bezpośrednio przyczynił się on do zaistniałej sytuacji. Najczęściej wynika to z rażących zaniedbań, nieprzestrzegania przepisów BHP, nadużywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz niewiedzy. Zdarzenia z całkowitej winy pracownika z reguły nie są zupełnie czarno-białe. Do zespołu powypadkowego należy tu zdiagnozowanie przyczyn wypadku.

Jeśli do wypadku przy pracy doszło na skutek winy pracownika, może on zostać uznany za odpowiedzialnego za zdarzenie. W takim przypadku pracownik może mieć ograniczone prawo do świadczeń z ZUS lub ponieść konsekwencje dyscyplinarne.

Wypadek przy pracy z winy pracodawcy

Pracodawca jest zawsze zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Jeśli wypadek przy pracy wynikł z zaniedbań w zakresie BHP, nieprawidłowej organizacji pracy lub braku odpowiedniego sprzętu ochronnego, może on ponosić odpowiedzialność prawną i finansową. W takiej sytuacji poszkodowany pracownik może dochodzić swoich praw przed sądem.

Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za wypadek przy pracy?

W sytuacji, gdy pracodawca nie dopełnił obowiązków związanych z zapewnieniem bezpiecznego stanowiska pracy, może być on pociągnięty zarówno do odpowiedzialności karnej, jak i cywilnej. Odpowiedzialność karna za wypadek przy pracy z winy pracodawcy przewiduje karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Z tytułu odpowiedzialności cywilnej za wypadek przy pracy w winy pracodawcy, pracownik może wystąpić o dodatkowe odszkodowanie.

Za wypadki przy pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność na zasadzie winy i ryzyka. Podstawę do orzeczenia odpowiedzialności na zasadzie winy stanowi protokół powypadkowy. Pracodawca zobowiązuje się do naprawy szkód, które wystąpiły z jego winy.

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka występuje, gdy pracodawca prowadzi zakład pracy, którego funkcjonowanie wiąże się z większym zagrożeniem. Adekwatnie do zagrożenia na zasadzie ryzyka zwiększa się odpowiedzialność. Pracodawca ponosi więc ryzyko konieczności naprawienia szkód, nawet gdy nie powstały one z jego winy.

Obowiązki pracodawcy i pracownika w razie wypadku przy pracy

Obowiązki pracodawcy:

  • Zapewnienie pierwszej pomocy poszkodowanemu.
  • Zabezpieczenie miejsca wypadku.
  • Sporządzenie dokumentacji powypadkowej.
  • Powołanie zespołu powypadkowego, którego zadaniem będzie ustalenie przyczyn zdarzenia i spisanie protokołu powypadkowego.
  • Zgłoszenie wypadku do ZUS i odpowiednich instytucji.

Obowiązki pracownika:

Pracownik bezpośrednio po wypadku, jeśli jego stan na to pozwala, powinien:

  • Niezwłoczne zgłosić zdarzenia przełożonemu.
  • Udzielić informacji dotyczących okoliczności wypadku.
  • Współpracować w trakcie postępowania powypadkowego.

Ważne dokumenty po wypadku w pracy

Wypadek w pracy może zdarzyć się każdemu i w każdej chwili. Ważne, by wiedzieć, jakie kroki podjąć i jakie dokumenty należy zgromadzić, by ubiegać się o świadczenia należne w danej sytuacji.

  • Protokół powypadkowy: podstawowy dokument wymagany przez ZUS.
  • Zaświadczenie o stanie zdrowia oraz zakończeniu leczenia.
  • Orzeczenie lekarskie szczegółowo opisujące uraz lub uszczerbek na zdrowiu.
  • Dokumentacja medyczna.
  • Odpowiednio wypełnione wnioski o świadczenia z ZUS.

Jak prawnik może pomóc w sprawie wypadku przy pracy

Nie zawsze wszystko idzie gładko i bez problemów. Zdarza się, że wypadek przy pracy to początek walki o należne sobie świadczenia. Warto zasięgnąć tu pomocy prawnika specjalizującego się w prawie pracy.

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych pomoże Ci w:

  • Analizie dokumentów powypadkowych.
  • Ustaleniu, jakie świadczenia Ci przysługują.
  • Przygotowaniu wniosku do ZUS.
  • Dochodzeniu roszczeń przed sądem.
  • Negocjacjach z pracodawcą i instytucjami państwowymi.

Wypadek przy pracy-prawnik Gliwice

Zdarzył Ci się wypadek przy pracy? Potrzebujesz wsparcia prawnego z zakresu prawa pracy? Czekamy na Ciebie w naszej kancelarii w Gliwicach.

Nie pozwól, aby biurokracja lub brak wiedzy przeszkodziły Ci w dochodzeniu swoich praw. Skontaktuj się z nami już dziś. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i kompleksową obsługę prawną. Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń. Pomożemy Ci w sprawie wypadku przy pracy!

Pomoc prawna po wypadku w pracy