Skip to main content

Testament co to jest

 

W polskim systemie prawnym nie ma jednej jasnej definicji testamentu. Jednak jest oczywiście zbiór zasad, które powinny być dopełnione, by testament był ważny. Reguluje je kodeks cywilny. Istnieje również Notarialny Rejestr Testamentów, gdzie można zabezpieczyć istnienie testamentu oraz łatwiej do niego dotrzeć.

Testament to dokument, w którym autor jasno rozporządza swoim majątkiem po swojej śmierci. Testament może być też sporządzony ustnie, ale o tym w dalszej części.

Co ważne, testament może zawierać postanowienia tylko jednej osoby. W polskim prawie nie dopuszcza się testamentów wspólnych.

W Polsce w dalszym ciągu tylko niewielki procent obywateli spisuje testament. Szacuje się, że tylko co 6 osoba świadomie dysponuje swoim majątkiem po śmierci, spisując ostatnią wolę. Testament jest sposobem na jasne określenie swoich życzeń i wcale nie wymaga wielkiego zachodu. W naszym społeczeństwie wzrasta liczba osób samotnych, singli, dlatego też powinna także wzrastać edukacja i świadomość w zakresie planowania przyszłości finansowej.

 

Rodzaje testamentów

 

W polskim kodeksie cywilnym obowiązują dwa główne rodzaje testamentów.

Są to:

  • Testament zwykły- własnoręczny, notarialny, urzędowy.
  • Testament szczególny- ustny, podróżny, wojskowy.

Każdy z tych testamentów ma taką samą moc prawną. Nie ma testamentów bardziej i mniej ważnych. Jeśli spełniają wymogi formalne, są ważnym testamentem wskazującym ostatnią wolę zmarłego.

Testamenty zwykłe 

 

Testament własnoręczny

Testament własnoręczny zwany jest testamentem holograficznym. Ten rodzaj testamentu musi być w całości napisany pismem odręcznym osoby, która go spisuje. Koniecznie opatrzony datą oraz podpisem. Brak daty nie umożliwia podważenia testamentu, jeśli nie jest sprzeczny z innymi testamentami pozostawionymi przez daną osobą i ich treścią.

 

Testament urzędowy 

Testament urzędowy (allograficzny). Jest to dokument spisany w asyście dwóch świadków oraz urzędnika państwowego. Może to być np. sołtys, wójt kierownik stanu cywilnego. Wola jest przekazywana ustnie i spisywana w formie protokołu. Bardzo ważne jest odczytanie testamentu oraz podpisanie go przez wszystkich uczestników. Z testamentu allograficznego nie mogą skorzystać osoby głuche oraz nieme.

 

Testament notarialny

Testament notarialny to najczęstsza forma spisania ostatniej woli. Jak sama nazwa wskazuje, sporządzany jest u notariusza w formie aktu notarialnego. Ten rodzaj testamentu z pewnością zawsze spełnia wszystkie wymogi formalne oraz zapewnia bezpieczeństwo dokumentu. Mimo iż jest to jeden z najbardziej „pewnych” sposobów spisania testamentu nie daje jednak żadnej wyższości prawnej nad innymi formami.

 

Testamenty szczególne

 

Ten rodzaj testamentów spisywana jest tylko i wyłącznie w szczególnych okolicznościach życiowych. Tracą one moc po 6 miesiącach od ustania okoliczności, które uzasadniały ich sporządzenie.

 

Testament ustny

Testament ustny sporządza się w przypadku obawy rychłej śmierci lub gdy inne formy spisania testamentu są niemożliwe. Konieczna jest obecność 3 świadków. Treść testamentu ustnego stwierdzić można przed sądem do 6 miesięcy w obecności wszystkich świadków. W ciągu roku od powstania ustnego testamentu konieczne jest sporządzenie jego pisemnej formy.

 

Testament podróżny

Testament ten dopuszczalny jest tylko i wyłącznie na polskim statku morskim lub polskim samolocie. Spisany musi być w obecności kapitana oraz dwóch świadków. Kapitan spisuje wolę oraz dokument opatrza datą.

 

Testament wojskowy

Testament wojskowy może być sporządzony tylko w czasie mobilizacji, wojny lub przebywania w niewoli. Jego warunki określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie testamentów.

Spadek-wszystko, co musisz wiedzieć

Jak napisać testament

 

Wydawać by się mogło, że napisanie testamentu to bardzo skomplikowana czynność. Pewnie też dlatego w Polsce mamy tak mały odsetek ludzi, którzy w ten sposób zabezpieczają swoje majątki. Wystarczy trzymać s się wyznaczonych zasad, które znajdziemy w każdym wzorze testamentu. Jak więc napisać testament, by był on ważny i spełniał normy formalne? Poniżej zasady spisywania testamentu.

Jak długo ważny jest testament sporządzony w domu

 

Testament sporządzony własnoręcznie w domu nie ma żadnego terminu ważności. O ile oczywiście nie ma wad formalnych. Taki testament pozostaje w mocy tak długo, jak długo nie zostanie odwołany lub zmieniony.

 

Zasady spisywania testamentu

 

Testament notarialny z zasady będzie zawsze prawidłowo sporządzony. Notariusz lub adwokat dysponują odpowiednią wiedzą, by spełnić wszystkie formalne wymogi kodeksu cywilnego w zakresie testamentów. Konieczne jest spisanie testamentu notarialnego, gdy chcemy przekazać konkretne przedmioty konkretnym osobom.

Jak prawidłowo sporządzić własnoręczny testament? Warto tu zawczasu dowiedzieć się co musi zawierać prawidłowo napisany testament.

  • Testament może spisać osoba zdolna do czynności prawnych, czyli taka, która skończyła 18 lat i nie jest ubezwłasnowolniona.
  • Testament powinien być napisany w całości pismem odręcznym.
  • Pismo musi być czytelne.
  • Testament może sporządzić wyłącznie jedna osoba działająca we własnym imieniu.
  • Testament powinien jasno wskazywać, kto zostaje powołany do spadku i w jakiej części.
  • Testament musi zostać opatrzony własnoręcznym pełnym podpisem.
  • Podpis kończy testament, jeśli jest on sporządzony na kilku kartkach, musi być pomiędzy nimi więź materialna.

 

Testament a zachowek

 

Testament służy przede wszystkim do dysponowania swoim majątkiem po śmierci. Spadkobiercami testamentowymi mogą być zarówno osoby z rodziny, jak i spoza niej. Wskazać do spadku można również np. fundacje. Mocą testamentu można także pozbawić zachowku osoby, którym według prawa on przysługuje.

 

Kiedy testament jest nieważny

 

Każdy testament musi spełniać normy, by był ważny. Każda wada może skutkować jego nieważnością ,  co za tym idzie może być podstawą do podważenia testamentu.

Kiedy testament jest nieważny?

  • Testament sporządzony wspólnie np. ze współmałżonkiem.
  • Testament sporządzony jako wydruk z własnoręcznym podpisem.
  • Testament sporządzony w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji.
  • Testament sporządzony pod wpływem groźby.

 

Testament u adwokata

 

Testament u adwokata czy notariusza? Takie pytanie często pada w rozmowach z klientami. Śpieszymy więc z wyjaśnieniem, że testament spisać można jedynie u notariusza. Adwokat z pewnością może być pomocny zaś na etapie sporządzania testamentu. Wiedza i doświadczenie adwokata pomogą uniknąć wielu błędów.

 

Adwokat testament Gliwice

 

Potrzebujesz wsparcia prawnego w stworzeniu testamentu? Masz pytania odnośnie zasad pisania testamentu? Zapraszamy do kontaktu. Nasi doświadczeni adwokaci w Gliwicach skutecznie pomogą w sprawach związanych z prawem spadkowym. Z uwagi na doniosłość skutków, jakie wywołuje spisanie testamentu, warto ten temat skonsultować ze specjalistą.

Leave a Reply